Rektal Duyum Bozuklukları Nedir?

Rektum kalın bağırsağın son 12-15 cm’lik kısmıdır. Alt rektumun dışkıyı depolama, uygun şartlar oluştuğunda tahliye etme görevi vardır. Rektumda duyu iletimi parasempatik ve sempatik sinir lifleri ile sağlanır. Rektum içi büyük abdest ile dolduğunda şartlarda uygun ise bu sinir lifleri ile beyine sinyallar gider ve makatı saran iç kas istemsiz gevşer, kişide makat dış kaslarını kasarak  ve ıkınarak dışkıyı çıkarır. Eğer bu sinir lifleri bazı hastalıklar dolayı etkilenir ise rektum içi dışkı ile dolduğunda bunu algılayamazlar ya da farklı algılar,  beyne bu basınç değişiklerini iletemezler.

 

Rektal duyum bozukluklarına bağlı bazı pelvik taban bozuklukları ve hastalıkları gelişebilir;

Tıkayıcı Tipte Kabızlık

Zorla ,ıkınarak el yardımlı büyük abdest yapmak, boşalma hissi yaşayamamak ile karakterizedir.

 

Mega Rektum / Mega KolonMega Rektum / Mega Kolon

Tüm barsakların ileri derecede genişlediği, hasta karnının ileri derecede şiştiği, günler haftalarca defekasyonun yapılamadığı klinik tablodur. Hastalarda genelde tümöre bağlı bir bağırsak tıkanıklığından şüphenilir. Çekilen filmlerde rektum ileri derecede geniştir. Kolonoskopi ise tamamen normaldir.

Rektal duyu bozukluğunu nedeniyle “Mega Rektum” gelişen hastada tüm tedavi yöntemlerine rağmen sonuç alınamamış ve tüm kolon, üst ve orta rektum çıkartılmış, ince bağırsak alt rektuma tekrar bağlanmıştır.

 

Gaz ve Dışkı Kaçırma (İnkontinans)

Sinir liflerinde aşırı bir duyarlılık olursa anal kanal ve rektum içinde çok az bir dışkı olsa bile kaslarda gevşeme sıklığı artar, bu da gaz ve büyük abdest kaçışı ile sonuçlanabilir.

 

Spastik Kolon (İrritabl Kolon Hastalığı) Sendromu

Bazı hastalarda rektal duyum bozulur, makat kaslarının kasılması bozulur ve makatta ani gevşemelerin gaz ve dışkı kaçaklarına sebep olduğu düşünülmektedir.