Soliter Rektal Ülser Nedir?

Rektum içinde makata yakın bölgede sıklıkla tek görülen yaralara “Soliter Rektal Ülser” denir. En sık nedeni  makat sarkmasıdır (Rektal Prolapsus).

Kolonoskopik işlemde beyaz-pembe mukoza alanları soliter ülseri göstermektedir.

Kolonoskopik işlemde beyaz-pembe mukoza alanları soliter ülseri göstermektedir.

Bu hastalıkta bağırsak bölümlerinin akordiyon şeklinde birbirinin içine girmesi sonucunda damarlar gerilir ve önce bağırsakta kanlanma bozukluğu (iskemi) ve ardından ülser gelişir.

 

Soliter Rektal Ülser Nedenleri

Anismus (spastik pelvik taban sendromu); Pelvik taban kaslarının düzensiz kasılması

Dışkılama sırasında aşırı ıkınma

Kabızlık nedeniyle sürekli lavman kullanımı ve el yardımlı defekasyon

Pelvik bölge kanserleri nedeniyle ışın tedavisi

 

Soliter Rektal Ülser Belirtileri

Hastalar genellikle dışkılama şikayeti ile başvururlar, yapılan kolonoskopide ise soliter ülsere rastlanılır. Ama bunun dışında aşağıdaki şikayetlerde görülebilir;

Makattan kanama

Sümüksü (mukus) akıntı

Kabızlık

Dışkının tam boşalmaması

İshal

Gaz veya dışkı kaçırma

Sık sık dışkılama dürtüsü

 

Soliter Rektal Ülser Tedavisi

Gerçek bir rahatlama için altta yatan ve soliter rektal ülsere sebep olan hastalığın tedavisi gereklidir. Bunun yanında destekleyici tedaviler de önerilir,

Sağlıklı beslenme; günde yeterli su içimi (en az 2 lt) , günde 25-35 gram civarında diyetle lif alımı ve düzenli spor yapmak.

İlaçlar; steroid ve anti-inflamatuar içeren fitil ve lavmanlar.

Biofeedback tedavisi; Aslında bir fizik tedavi programı gibidir. Makat kaslarının güçlendirilmesi sağlanır. Defekasyon sırasında aşırı ıkınmanın önlenmesi ve pelvik taban kaslarının gevşetilmesi öğretilir. Bu şekilde altta yatan hastalık tedavi edilerek rektal ülserde iyileşmiş olur.

Cerrahi tedavi; Eğer altta yatan hastalık rektal prolapsus veya mukozal prolapsus ise kapalı yöntem ile yapılan rektopeksi ameliyatı uygulanmalıdır. Eğer hastada aşırı ıkınmaya sebep Anismus (spastik pelvik taban sendromu) ise ve biofeedback tedavisi başarısız olmuş ise Botulinum Toksini enjeksiyon tedavisi önerilir.