Apendiks Tümörü

Apendiks Tümörü

 

Apendiks Tümörü Nedir?

İnce ve kalın bağırsağın hemen birleşim yerinde, çekum adı verilen kalın bağırsağın başladığı bölgesinin uzantısına apendiks adı verilir. Apendiks içinin tıkanması sonucu apendisit adı verilen enfeksiyon tablosu gelişir. Genel cerrahinin en sık acil başvurusu olan bu duruma “Apendisit” denir. Tedavisinde  apendiksin kapalı yöntemle alınması yeterlidir.

Apendiks kanserleri sindirim sisteminin en nadir kanserlerinden biridir. Apendiksin adenokarsinomları ise çok daha nadir görülür.

1 yıldır karın ağrısı olan pandemi ve genç yaş nedeniyle hep şikayetlerini öteleyen, ailesinde iki yakın akrabada da kolon kanseri hikayesi olan 25 yaşında hastamıza maalesef apendiks kanseri tanısı koyduk. Yaptığımız tetkiklerde gecikmeden dolayı tümörün büyüdüğünü ve  idrar kesesini de içine aldığı gördük.

 

Apendiks Tümörü Tedavisi

Hastamıza sağ hemikolektomi (kalın bağırsağın sağ tarafının alınması) ve parsiyel sistektomi (idrar kesesinin bir kısmının alınması) ameliyatını yaptık. Şimdi şifa ile  taburcu ediyoruz. Tabii kemoterapi ile tedaviye bir süre daha devam edeceğiz.

Lütfen şikayetlerimizi ve aile hikayenizi önemseyelim.

Kanserden değil geç kalmaktan korkalım.

 

Sonraki BlogFAP Sendromu