Hemoroid Hastalığı İçin Hangi Ameliyatı Olmalıyım?

Hemoroid Hastalığı İçin Hangi Ameliyatı Olmalıyım?

 

Hemoroid Hastalığı Tedavisi

Hemoroidal hastalık için tanımlanmış birçok cerrahi teknik vardır. Çoğu zaman hastalar hekime gelmeden önce internet üzerinden, en yeni ve ağrısız cerrahi teknikler konusunda bilgi edinirler ve seçtikleri teknik ile ameliyat olmak isterler. Gerçek şu ki, en yeni, tamamen ağrısız ve hayat boyu nüks riski olmayan tek bir cerrahi teknik şu an için yoktur. 

 

Hemoroid Hastalığı Cerrahi Teknik Seçimi

Hastaya ve hastalığa uygun seçilecek cerrahi teknik için gözetilen başlıca kriterler şunlardır;

Hastanın yaşı, ek hastalıkları: Örneğin, İleri yaşta ve kan sulandırıcı kullanan hastalarda iç hemoroid kanaması görülebilir. Bu hastalarda ilaç tedavisi başarısız olursa Lazer Ablasyon tekniği bir seçenek olabilir. 

Hastanın temel şikayeti: Örneğin; Asıl şikayet, rektal akıntı, kanama ve ıkınmak ile dışarı çıkan memeler ise hasta Evre 3 iç hemoroid hastalığı ve mukozal prolapsus olabilir. Bu hastalarda Stapler Hemoroidopeksi (LONGO) tekniği ile başarılı sonuçlar alınabilir.

İç - dış hemoroid hastalığın beraber olması: İç ve dış hemoroidal hastalık cerrahisi eş zamanlı yapılabilir. İç hemoroidal hastalık evre 4 (dışarı çıkan ve içeri girmeyen iç hemoroidal hastalık) ise ve tromboze, şiş dış hemoroidal hastalık da var ise en uygun cerrahi açık teknik (Milligan Morgan) olacaktır. Bu teknik ile iç ve dış hemoroid pakeleri eksize edilir, yara yeri açık bırakılır. Ameliyat sonrası görülebilen makatta ağrı ve yanma şikayetleri uygun ilaç kullanımı en aza indirgenebilir. 

Hastanın beklentisi: Hemoroidal hastalık varlığında ağrı, kanama, kaşıntı ve akıntı gibi birçok farklı şikayetler görülebilir. Bazı hastalarda ise bu şikayetlerin hiçbiri olmamakla beraber sadece makatın görüntüsünden dolayı bir mutsuzluk yaşanır. Özellikle daha önce geçirilmiş hemoroid hastalık ataklarına bağlı olarak makat çevresinde deri katlantıları görülebilir. Bu durum tuvalet sonrası temizlenmede zorluğa ve iç çamaşırında kirliliğe sebep olabilir. Aslında hastada bir hemoroidal hastalık olmadığı için bir hemoroid cerrahisine de gerek yoktur. Bu durumdan çok şikayeti olan kişilerde bu deri katlantıları eksize edilebilir.

 

Evre 3 İç Hemoroid Hastalığı

Evre 3 İç Hemoroid Hastalığı

Evre 3 iç hemoroid hastalığı nedeniyle rektal kanama şikayeti olan hastanın aynı zamanda makat çevresinde geçirilmiş ataklara bağlı deri katlantıları görülmekte. Hastamıza lazer hemoroidopeksi ameliyatı ile iç hemoroid cerrahisi yapıldı. Kendisini rahatsızlık veren bu deri katlantıları ise ancak eksize edilerek çıkarıldı.

 

Eşlik eden makat çatlağı ve hemoroidal hastalık: Anal fissür (makat çatlağı) ve hemoroid hastalığı şikayetleri çoğu zaman karıştırılır. Öncelikle anal fissür ağrılı bir hastalıktır. Kronik anal fissür hastalığı kronikleştiğinde makat içinde hipetrofik papilla gelişir ve bu ele gelen doku iç hemoroid hastalığı ile karıştırılır. Makatın hemen dışında, çatlak kenarında ise skin tag adı verilen ödemli deri çıkıntısı eşlik eder ki bu da dış hemoroidal hastalıkla karıştırılır. Kronik anal fissür cerrahisi hemoroid cerrahisi ile eş zamanlı yapılabilir. Örneğin; evre 2 ya da 3 iç hemoroidal hastalık için Lazer Hemoroidopeksi, HDL/ADL gibi cerrahi teknikler seçilebilirken anal fissür için eş zamanlı Botilinum Toksini Enjeksiyonu yapılabilir. Bu yöntemler ile en az ağrılı ve komforlu bir tedavi yapılmış olur. 

Hastalık değil hasta vardır gerçeğinden yola çıkılarak yukarıda verilen hasta örneklerine sayısız ekleme yapılabilir. Makat bölgesinin birçok farklı hastalığı ve her bir hastalığının da farklı farklı tedavi yöntemleri vardır. İnternet araştırmaları ile doğru tanıyı koymak, medikal tedaviyi uygulamak ya da cerrahi endikasyonu ve tipini belirlemek hastalara çoğunlukla zaman kaybettirir. Gene internet araştırmaları ile edinilen “Lazer’in” ağrısız ve tüm makat hastalıkları için kullanılabilen bir teknik olduğu bilgisi de doğru değildir. Lazer teknolojisi kullanılarak yapılan “Lazer Ablasyon” veya “Lazer Hemoroidopeksi” teknikleri, hemoroidal hastalığı olan ancak seçilmiş hastalarda son derece başarılı sonuçları olan cerrahi yöntemlerdir.

 

Evre 4 İç Hemoroid Hastalığı

Evre 4 İç Hemoroid Hastalığı

Evre 4 iç hemoroid hastalığı, dış hemoroid hastalığı ve mukozal prolapsusu olan hastanın semptomlarının tedavisi için ve ileriye dönük nüksü de önlemek amacıyla stapler hemoroidopeksi ve Milligan Morgan cerrahi teknikleri, eş zamanlı uygulanarak bir tedavi gerçekleştirildi.

 

Önceki BlogApendiks Tümörü
Sonraki BlogSarkom Nedir? Teşhis ve Tedavi Yöntemleri