Sarkom Nedir? Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Sarkom Nedir? Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

 

Karın İçi Sarkom Nedir?

Karın içi sarkom genellikle yumuşak dokulardan kaynaklanan büyük ve agresif tümörlerdir. Bu tür sarkomlar genellikle karın içi organlarda, özellikle de bağırsaklarda, karaciğerde veya yumurtalıklarda ortaya çıkabilir. Tanı konulması genellikle zor olabilir çünkü belirtiler genellikle diğer mide sorunlarıyla benzerlik gösterir.

 

Sarkom Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Karın içi dev sarkom teşhisi, genellikle görüntüleme testleri, biyopsi ve kan testleri gibi yöntemleri içerir. Tedavi seçenekleri, tümörün büyüklüğüne, yayılma derecesine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir. Cerrahi yöntem ile sarkomların çıkartılması asıl tedavi seçeneğidir. Tümörün yayılımına ve diğer komşu organlarla olan ilişkilerine göre, geniş şekilde çıkartılması sağ kalım sürelerini etkileyen en önemli kriterdir. Temiz sınırlar ile çıkartılan tümör sonrasında ek olarak radyoterapi be kemoterapi planlaması yapılabilir.

 

Sarkom Hakkında Özet Sonuç Bilgi

Karın içi dev sarkom, teşhis ve tedavi açısından zorlayıcı bir durum olabilir. Ancak erken teşhis ve uygun tedavi ile hastalığın kontrol altına alınması mümkündür. Bu nedenle, herhangi bir belirti fark edildiğinde bir sağlık profesyoneliyle iletişime geçmek önemlidir.

 

Karın İçi Sarkom Ameliyatı

Karın şişkinliği şikayeti ile başvuran 71 yaşındaki hastamızın yapılan incelemelerinde, karın boşluğunu tamamen dolduran, sol böbreği, dalağı ve kalın bağırsağın önemli bir kısmını kapsayan sarkom tanısı konulmuştur. Ameliyatta tümör temiz cerrahi sınırlar ile tamamen çıkartılmıştır.

 

Önceki BlogApendiks Tümörü
Sonraki BlogLokal İleri Evre Rektum Kanseri