Rektum Kanseri Ameliyatı

Rektum Kanseri Ameliyatı

 

Rektum Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rektum kanseri nedeniyle yapılan ameliyata Total Mezorektal Eksizyon adı verilir. Tüm rektumun mezenteri ile çıkartılması ameliyatıdır. Bu ameliyatta genellikle anal kanal korunabilir ve geçici bir torba oluşturulur.

Belli süre sonra torba kapatılır ve hastalar doğal yoldan defekasyon yapmaya devam eder.  Rektum tümörünün anal kanala çok yakın yerleşimli olduğu bazı hastalarda rektum anal kanal ile beraber çıkarılır ve hastaya kalıcı torba (kolostomi) yapılır.

Bu ameliyatın adı ise abdominoperineal rezeksiyondur. Rektum kanseri ameliyatları açık cerrahi dışında laparoskopik ya da robotik cerrahi ile de yapılabilmektedir.

 

Rektum Kanseri Ameliyatı Sonrası Yaşam Nasıl Değişir?

Rektum kanseri tedavisinde birincil amaç hastaya en uygun tedaviyi sunmak, başarılı bir cerrahi uygulamaktır. Bu sayede nüks oranlarının azaltılması hatta tam kür (kansersiz bir yaşam) amaçlanır ki belli bir hasta grubunda bu hedefe de ulaşılabilir.

Fakat rektumun çıkartılmasının uzun dönemde hastaların yaşam kalitesinde değişikliklere neden olabileceği de bir gerçektir. Başlıca;

  • Sık dışkılama, 
  • Tenezim (büyük abdest yapma hissi),
  • İşeme ve cinsel fonksiyon bozuklukları,
  • Kalıcı torba oluşturulan hastalarda ise torbaya bağlı psikolojik ve fiziksel mutsuzluk, başlıca yaşam kalitesini düşüren sorunlardır. 

 

Önceki BlogApendiks Tümörü
Sonraki BlogAmeliyatsız Rektum Kanseri Tedavisi